Відгук на «Atrocity Archives» (Laundry Files #1) Чарльза Стросса

Photo by Christian Schnettelker

…while there may be no aliens in the freezer room at Roswell AFB, the world is still full of spooks who will come through your window and trash your hard disk if you discover the wrong mathematical theorem /Atrocity Archive

Важко сказати, чому я все-таки дочитала першу книгу з серії про вигадану британську організацію під назвою the Laundry, адже у неї багато недоліків. Напевно не встояла перед можливістю існування теореми Тюрінга-Лавкрафта і Кодексу матемагіки :)

Atrocity Archives coverLaundry Files #1 — це власне роман «The Atrocity Archive» і новела «Concrete Jungle» (остання отримала премію Hugo у 2005 році, але, як на мене, погано читатиметься як окремий твір, тому слід братися за неї лише прочитавши роман). Вікіпедія визначає жанр книги як фантастичний або лавкрафтіський шпигунський трилер.

Отже, головний персонаж на ім’я Боб Говард працює у надзвичайно таємній організації під назвою the Laundry (з англійської – «Пральня»), яка слідкує за тим, аби усілякі погані хлопці не відкривали портали в паралельні (і перпендикулярні) реальності й не тягнули звідтіля монстрів, а також щоб хороші хлопці з любов’ю до математики не робили це саме ненавмисно, доводячи критично важливі для цієї справи теореми. Одним словом, «Пральня» займається попередженням і ліквідацією окультно-потойбічних загроз.

Говард працює таким собі адміном — налаштування пошти співробітникам, підтримання в порядку серверів та інші подібні завдання лягли на його плечі. Але несподівано йому доручають виїзне завдання, і усе починає закручуватись. Одна зі штук, яка дратує десь до середини книжки це те, що читачам часто не дають побачити екшен — ми підходимо з головним персонажем до якоїсь потенційно динамічної сцени — і бац! — переносимося у «некст морнінг», де нам розкажуть, що відбулося раніше.

Інша штука — це фантастичне пояснення злочинів третього Рейху бажанням відкрити ворота в паралельний світ, аби оперативно перекидати озброєння з одних локацій в інші та викликати якихось надзвичайно страшних істот, які могли б скласти конкуренцію Манхетенському проекту. Мені стає просто некомфортно, коли темі злочинів Другої світової намагаються дати якесь фантастичне пояснення. Не про те потрібно говорити.

А ще єдиний жіночий персонаж, який мені імпонує, це інспекторка кримінальної поліції Жозефіна з «Concrete Jungle», у якої є син, чоловік і при цьому вона добре так відстрілює зомбаків, а то решта «дівчат» тут суїцидальні, істеричні або їх потрібно рятувати. Не круто.

Що сподобалось:

  • Автор оригінально поєднує комп’ютери, математику та магію-містику в одне ціле й воно справді тримається купи — хто б міг подумати, що таке можливо.
  • Таємні доповнення до відомих договорів та засекречені частини наукових праць це теж прикольна штука. Наприклад, розділ 3 (в реальності їх лише два) Закону Великобританії про нерозголошення державної таємниці, пов’язаний з потойбічними загрозами, або неопублікований четвертий том «Мистецтва програмування» Дональда Кнута.
  • Міскатонікський університет, Аркхем, Данвіч — ці вигадані локації з творів Лавкрафта час від часу згадуються у романі як реально існуючі.

Крім того, Стросс неодноразово нагадує про те, до якого абсурду часом доходять установи через бюрократію:

Photo by Christian SchnettelkerWe’ve got procedures for breaking and entering offices, procedures for reporting a shortage of paper clips, procedures for summoning demons from the vasty deeps, and procedures for writing procedures.
[…]
According to our written procedure for dealing with procedural cluster-fucks on foreign assignment, what I should do at this point is fill out Form 1008.7.

Загалом, коли звикаєш до не зовсім плавної манери письма, «Atrocity Archives» читається легко. Тому її можна рекомендувати любителям urban fantasy, Лавкрафта і теми таємних урядових організацій, але зважайте на описані вище недоліки.

Photos used in this post belong to burnbless and Christian Schnettelker.

Advertisements

One thought on “Відгук на «Atrocity Archives» (Laundry Files #1) Чарльза Стросса

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s