«Каллокаїн»: мати когось близького

Каллокаїн Каріє Боє

1940-1941 — непрості часи для Європи і останні роки життя шведської поетеси та письменниці Карін Боє: вона пише антиутопію «Каллокаїн», переживає смерть близької жінки і врешті скоює самогубство. За життя Карін побувала в Радянському Союзі і Німеччині часів націонал-соціалізму і враження від цих країн знайшли своє втілення у «Каллокаїні». 

Роман написаний у формі мемуарів хіміка Лео Калля. Я не надто люблю «щоденниковий» тип оповіді, адже часом автори захоплюються і додають у такі твори забагато дат, які не запам’ятовуються і розповіді про другорядні деталі, які нічим не збагачують сам твір. Але «Каллокаїн» читається легко, датами нас не мучають і він сприймається радше як просто розповідь від першої особи, ніж щоденник.

З антиутопічної точки зору маємо те, що й очікуєш:

 • стандартизований одяг, житло, харчування;
 • заперечення будь-якої приватності, суб’єктивності або інакшості;
 • єдина мета — суспільне благо;
 • єдина можлива форма самореалізації — служіння на благо Всесвітньої Держави.

Люди радо пишуть доноси, а десь за кулісами процвітає корупція: за «маленьку послугу» вам цілком можуть запропонувати прибрати когось, хто вам не подобається.

Держава — це все, окрема особа — ніщо. Ми усвідомлюємо і схвалюємо цю засаду. Ми приймаємо й підтримуємо думку про те, що важить лише технічне й практичне знання, а значна частина так званої культури — це витребеньки, які можна буде дозволити собі тільки за тих часів, коли нам ніхто і ніщо не загрожуватиме. А такі часи навряд чи настануть.

Роман також піднімає питання служіння науки цілям режиму. Один із персонажів скаржиться, що лабораторія перетворюється на філію поліційного відділку і зітхає: «Прощавай науко».

Для мене «Каллокаїн» в першу чергу про те, як ми віддаляємося одне від одного через максималізм і радикальні переконання, через заздрість або просто через те, що чекаємо: хтось інший піде на зустріч, розкриється або в мить стане ідеальним іншим — таким, яким ми його собі уявляємо.

Що за безглузде дитяче прагнення — мати когось близького, на кого завжди можеш покладатися, навіть тоді, коли казна-чого накоїш!

Зі шведської роман переклав Олег Король. В кінці книги він коротко переповідає біографію Карін Боє, розповідає про паралелі, які твір проводить із реальними подіями, а також згадує книги, вплив яких відчувається у «Каллокаїні». Роман вийшов у липні 2016 року у «Видавництві Жупанського». В Інтернеті пишуть, що в російському перекладі 1971 року через цензуру були опущені деякі фрагменти, тож українські читачі мають змогу ознайомитися з найбільш повною версією твору.

Advertisements

7 thoughts on “«Каллокаїн»: мати когось близького

 1. Я придивлялася до цієї книжки. Але чомусь братися за неї мені було страшно)) Зараз прочитала відгук, і начебто заспокоїлась)) Антиутопії мені подобаються і тема тут цікава. От доречі, про видавництво, маю дві їх книжки і обидві з післямовою, тут бачу теж додали огляд біографії. Для мене це як флешбек у дитинство, коли класичні твори завжди доповнювалися критикою у кінці. Бачити це у сучасних книжках ніяк не звикну))

  Liked by 1 person

  1. Обкладинка може здатися трохи лячною, але насправді книжка значно м’якша, ніж, наприклад, 1984.

   Післямови – це те, що треба. Я й передмови часом читаю вже аж після того, як закінчу книжку, щоб нічого собі не заспойлерити :) Але, справді, зараз вони не так часто зустрчаються як у дитинстві.

   Liked by 1 person

  1. Із задоволенням прочитала її кілька років тому :) І вирішила тут їх на фото об’єднати за країною походження.

   Liked by 1 person

   1. Так, я зрозуміла)) Мені книжки з цієї серії чомусь траплялись не по порядку, тому не читалося. Тримаю їх до прочитання в себе у голові:) Все таки у фільмі думаю не те. Зараз от знову згадала і взагалі дуже захотілось прочитати))

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s