Сем Забель і чарівне перо

Мені здається, що вміння говорити несерйозно про серйозне — це справжня суперсила. І у тих, хто створює комікси, вона зустрічається частіше, ніж в інших. Отож поговоримо про комікс, що розповідає про коміксиста, який досліджує комікси.

Дилан Хоррокс Сэм Забель и волшебное перо

Про автора

Ділан Хоррокс живе у Новій Зеландії. Ця країна — біла пляма у списку моїх прочитаних книг, а тим більше графічних історій. Але так, Ділан саме звідти. У 1998 році вийшов його графічний роман «Хіксвіль» про вигадане містечко у Новій Зеландії, де усі захоплюються коміксами — нічого собі! «Хіксвіль» увійшов у п’ятірку найкращих книжок року за версією The Comics Journal, поважного видання у світі коміксів, яке було засноване у далекому 1977 році.

Дилан Хоррокс Хиксвилль

Потім Ділан працював над проектами для DC, зокрема Бетгьорл, і аж у 2002-2007 випустив 3 епізоди власного коміксу «Атлас». Ще одна пауза — і у 2014 році виходить його повноколірний комікс «Сем Забель і чарівне перо» (далі — «Чарівне перо»). У видання від «Бумкниги», яке потрапило мені до рук, цупкий матовий папір (зовсім як книжковий), тверда обкладинка і гарний друк.

Проблематика

Один із оглядчів назвав «Чарівне перо» коміксом для тих, кому за сорок. Це, звичайно ж, перебільшення — творча криза може постукати у двері і в двадцять, а про питання відповідальності за фантазії, втілені у коміксах та інших творах, можна (та треба) говорити і раніше. Ці дві теми й піднімаються у «Чарівному пері».

Сэм Забель и волшебное перо иллюстрация

Сюжет і персонажі

Отож, коміксист Сем страждає від депресії. Колись він намалював класний авторський комікс, а зараз лише штампує на замовлення безглузді випуски про супергероїню у латексі. «Я живу в Ангедонії», — думає Сем (ангедонія — невміння радіти і веселитися).

Одного разу Сему до рук потрапляє старий комікс про Марс і його пригоди у світі чужих історій починаються! Разом з авторкою веб-коміксів і школяркою у реактивних чоботях він мандрує від світу до світу і бачить, що в фантазіях більшості авторів-чоловіків жінкам доводиться нелегко.

Сэм Забель и волшебное перо Микки

Про фантазії

Але хіба можна змусити когось нести відповідальність за свої фанатазії? Адже фантазії — це те місце, де ми відпочиваємо, де ховаємося від буденності і можемо бути ну, хоча б, Коміксистом Богом-Королем Марсу :)

Читаючи «Чарівне перо» розумієш: коли фантазія виходить за межі голови, вона починає впливати і на інших. Особливо, якщо ти створюєш те, що потенційно доступне великій кількості людей. У «Чарівному пері» мова йде в першу чергу про комікси, але те ж саме стосується книг, фільмів та й просто публікацій в інтернеті (так, вмикати «режим саморедактора» буває неабияк корисно).

Сэм Забель и волшебное перо мораль

«Сем Забель і чарівне перо» — це гарне читання від хандри. З інтернетами, дедлайнами, неминучою рутиною і безперервним циклом споживання ми забуваємо, що треба дати собі час роззирнутися навкруги. А тут нам нагадують, що ми зі своєю депресію — це така собі бульбашка, з якої і світ виглядає аж надто спотвореним, і до нас самих не докричатися.


Примірник «Сем Забель і чарівне перо» надала крамниця коміксів Ideo-Grafika в рамках програми співпраці з авторами статей. Долучайтеся і ви!

Advertisements

4 thoughts on “Сем Забель і чарівне перо

 1. ого яке! якраз учора обговорювали деякі аспекти культури ґвалтування, а це, схоже, гарний приклад того, про що я говорила – можна пробувати стукати через маскульт

  Liked by 1 person

  1. Однозначно. Якщо людина йде на умовну лекцію “Чому N – це погано і що з цим робити”, то вона вже, в принципі, погоджується, що N – це не дуже добре і хоче почути більше фактів, аргументів і т. д.

   А от з тими, хто відмовляється бачити проблему, так не вийде.

   Liked by 1 person

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s