Фантастика, яку я перечитую

Топ 7 фантастичних романів для прочитання

7 фантастичних книг, які я читала більше одного разу або ж планую перечитати у майбутньому.

Порядок хронологічний — десь так вони і читались:

1. «Дюна», Френк Герберт

«Дюна», Френк ГербертСюжет у 2-х реченнях: Імператор відправляє сім’ю Атрейдесів на малопридатну до життя планету-пустелю, багату на цінний для імперії ресурс — спеції, — а потім позбавляє усього. Молодий Пол Атрейдес виростає серед корінного населення планети, переймаючи їхні звичаї та навчаючи їх власним, і намагається повернути собі владу.

Роман крутий складною і продуманою системою звичаїв, як імперських, так і притаманних жителям Аракісу, політичними інтригами та віруваннями, ні на що не схожою системою добування спецій і ризиками, пов’язаними з нею. Захоплює й те, як люди призвичаїлися до життя в пустелі.

«Дюна» виходить цьогоріч у видавництві «КСД». Перекладачі — Анатолій Пітик, Катерина Грицайчук. Нарешті літанію (молитву) проти страху можна буде прочитати українською ;)

Назва в оригіналі: Dune by Frank Herbert

2. «Знедолені», Урсула Ле Гуїн

«Знедолені», Урсула Ле ГуїнЯ люблю і «Ліву руку пітьми», але саме «Знедолених» хочеться перечитувати.

Сюжет у 2-х реченнях: фізик із Анарреса, де життя складне і панує одонізм, анархічний устрій з соціалістичними елементами, працює над загальною теорією часу. Проводячи дослідження він отримує дозвіл відвідати планету Уррас, від якої колись відділилися одоністи, але виявляє, що й пануючий на ній устрій далекий від ідеалу.

Роман крутий тим, що показує — яке б благо не обіцяли теорії, на практиці все значно гірше. Ще тут багато написано про ідеологічні протистояння, несприйняття іншого світогляду, а також про те, що стіни між народами завжди неоднозначні — і ще невідомо, чи то ви відгородилися, чи відгородилися від вас.

Коли я читала роман вперше, мені, чесно кажучи, здалося, що тут описано протистояння соціалізму і капіталізму (як його змальовували у Радянському союзі — аморальне суспільство, яке дбає лише про задоволення і накопичення багатств). Тим цікавіше було дізнатися, що я помилилась, і на Аннаресі Ле Гуїн панує один із варіантів анархічного устрою — без уряду, без власності, без приватності.

Назва в оригіналі: The Dispossessed: An Ambiguous Utopia by Ursula K. Le Guin

3. «Убік», Філліп К. Дік

«Убік», Філліп К. ДікПопри те, що у нас найкраще знають про «Чи мріють андроїди про електричних овець?» та «Людину у високому замку» (частково завдяки Komubook), у Філіпа Діка є значно цікавіші, на мій смак, романи, як-от «Розпався час» або «В очікуванні минулого». Або «Убік».

Сюжет у 2 реченнях: У майбутньому деякі люди володіють паранормальними здібностями і їхніми послугами часто користуються корпорації з метою шпіонажу. Після виконання завдання на Місяці команда таких людей повертається на Землю і виявляє, що час для них почав іти назад і розпадатись.

Роман крутий тим, що йому вдається втягнути тебе у свою реальність — яка плавиться, розсипається та перестає існувати, — і запевнити, що ні ти, ні герої не знають, чи це все скінчилося, чи ще триває.

Ідеї з «Убіка» щедро запозичили популярні стрічки — «Матриця», «Початок» і т. д. Та й взагалі, страшно уявити, який шлак видавала б американська кіноіндустрія, якби не Філіп Дік і його божевільні ідеї, які навіть у 2017 році видаються химерними.

Назва в оригіналі: Ubik by Philip K. Dick

4. «Сповідь служниці», Маргарет Етвуд

«Сповідь служниці», Маргарет ЕтвудЗ цього списку «Сповідь служниці» — найстрашніша. Нехай навіть ми підозрюємо все наперед, бо ж вона рухається за класичною для антиутопій схемою: герой ледь помічає, який неправильний світ довкола — починає сумніватись — повстає — система його знищує (фізично чи морально).

Сюжет у 2-х реченнях: в умовах тоталітарної теократії жінки позбавлені будь-яких прав (як-от вільне пересування, читання або будь-який вибір) і поділяються на класи, кожен з яких виконує певну обмежену функцію. Головна героїня Оффред призначається в дім нового господаря, бо її завдання — народжувати дітей.

Роман крутий тим, що показує: світ, де геть усе визначено за тебе наперед, де ти не можеш приймати вибір, розчаровуватися в ньому, приймати інший вибір, відкривати щось нове про себе і вільно говорити з іншими людьми — це дуже сумний і неправильний світ. Нам всім потрібен оцей простір для самовизначення крізь помилки і можливість спілкуватися не лише з однодумцями, а й з людьми, які не поділяють наші фундаментальні погляди, але з якими ми маємо щось спільне — навіть, якщо це просто стать :)

Досі я не читала жодних інших романів Маргарет Етвуд, але цьогоріч збираюся виправитись.

Як нагадує Vaenn, у 2017 році по роману виходить серіал, тож ця книжка — гарна кандидатка для перекладу на українську.

Назва в оригіналі: The Handmaid’s Tale by Margaret Atwood

5. «Той, що говорить від імені мертвих», Орсон Скотт Кард

«Той, що говорить від імені мертвих», Орсон Скотт КардМожливо, ви читали «Гру Ендера» або дивилися фільм. Я не робила ні того, ні іншого, але зате знайома з продовженням цього роману.

Сюжет у 2-х реченнях: колоністи з католицької планети живуть на планеті Лузитанія, де мають дуже обмежені контакти з місцевим населенням — народом пеквеніньос, — побудовані на принципах “не втручайся” та “не зашкодь”. Після кількох дивних вбивств, скоєних пеквеніньос, їх починають вважати примітивними дикунами, які становлять загрозу для колоністів.

Роман крутий двома речами: автору вдається показати, як релігія та наука переплелися у житті колоністів (які, до речі, говорять португальською і мають відповідні незвичні імена) і як люди, намагаючись зрозуміти пеквеніньос, повсякчас задають не ті питання, а тому приходять до все тих же хибних висновків і не наближаються до суті.

Ендер Віггін у книзі теж з’являється, тож якщо ви знайомі з першою частиною і хотіли би ще раз зустрітися з цим персонажем, то «Той, що говорить від імені мертвих» дозволить вам це зробити.

Назва в оригіналі: The Speaker for the Dead by Orson Scott Card

6. «Двигуни Бога», Джек Макдевітт

«Двигуни Бога», Джек МакдевіттЦе перша книга з серії «Академія» про пілота міжзоряних кораблів Прісциллу «Хатч» Хатчінгз, яка супроводжує археологів, що досліджують залишки іншопланетних цивілізацій. І хоча наступні романи серії теж цікаві (особливо «Чінді»), до цього хочеться повертатися в першу чергу.

Сюжет у 2-х реченнях: пілот Хатч і археолог Річальд Вальд намагаються з’ясувати, чому на місяці планети Кваракат знаходиться об’єкт з каменю, що на відстані нагадує місто, і роблять спроби підняти з поверхні планети важливі археологічні знахідки до того, як людство підірве на Кваракаті кілька бомб, щоб запустити процес трансформації планети під свої потреби.

Роман крутий тим, що автору вдалося поєднати дві речі — міжзоряні пригоди і археологічні пошуки в масштабах доступної людству частини Всесвіту. Хоч люди час від часу знаходять колись населені планети, вони завжди прибувають туди запізно — планети пусті, населення вимерло або покинуло їх. Вчені наближаються до того, щоб побачити більшу картину, але і вона має чимало прогалин.

Назва в оригіналі: The Engines of God by Jack McDevitt

7. «Слуги правосуддя», Енн Лекі

«Слуги правосуддя», Енн ЛекіТут усе як з «Викоріненою», яку в 2016 році відзначили «Небулою» як найкращий роман — комусь книжка страшенно сподобалась, а у когось після прочитання залишається лиш одна думка: «Що це було?».

Сюжет в одному реченні: Брек, штучний інтелект корабля у людському тілі, намагається помститися тим, хто ні за що, ні про що вбив її капітана. Між тим вона періодично поринає у минуле, і згадує свої відчуття, коли могла бути в кількох місцях одночасно.

Окей, сюжет може здатися аж надто простим, але для мне це була перша книжка після «Дюни» із надзвичайно складним, але разом з тим неймовірно цікавим суспільним устроєм — тут є й імператорка, і політичні інтриги, і величезна кількість благородних сімей із складними взаємовідносинами. Часом чекаєш не стільки просування сюжету, скільки моменту, коли авторка відкриє ще щось про Імперію.

Детальніше про трилогію Енн Лекі.

Назва в оригіналі: Ancillary Justice by Ann Leckie

Окрім романів Джека Макдевіта і Енн Лекі тут усе можна вважати класикою, а «Слуги правосуддя» — взагалі єдина книжка, видана після нульових. Проте жодну з наведених книжок поки що не можна прочитати українською.

Із позитивного: «Гра Ендера», роман, який передує «Тому, що говорить від імені мертвих» виходив у «Брайт Букс», а «Дюну» видає у 2017-му «КСД».

Сподіваюся, колись усі згадані книжки з опиняться у мене на поличці в українському перекладі :)

Advertisements

8 thoughts on “Фантастика, яку я перечитую

 1. той випадок, коли я чомусь знітилася через посттравматичне неперечитування ) але іноді хочеться: минулого літа потягло на “Гробниці Атуану”, а в цьому році точно буде дещо з Пратчетта (бо український переклад) і, можливо, “Скалки честі” Буджолд, бо я за ними скучила. от якраз нові переклади – найзначущий фактор для мене, бо в інших випадках “це ж стільки всього нечитаного!” перемагає.

  Liked by 1 person

  1. О, хороший набір для перечитування :) Я ніби і не часто за щось беруся вдруге, але за роки назбиралося – Дюну і Dispossessed я, здається, вже по 3 рази читала XD І українською Френка Герберта теж думаю спробувати.

   З Пратчеттом цікаво вийшло – наче казали, що там якісь труднощі з правами, а тут раз – і вже матимемо. Магія, не інакше )

   Liked by 1 person

 2. Як же ж я хочу прочитати УрсулУ Ле Гуїн! Але мені траплялось лише видання у бібліотеці і те – радянське :/ Та нічого – доберусь і до неї. А раптом, може, хтось із наших видавців перекладуть.:D Тоді взагалі – казка)))

  Liked by 1 person

 3. 1. “Дюна” при всій повазі не сподобалася. Не сподобалася пафосом мови.
  2. У Діка офігезна книжка “Валіс” – раджу!
  3. За Ле Гуїн – дякую окремо ;)

  Liked by 1 person

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s