Довга подорож до маленької, злої планети

"Довга подорож до маленької, злої планети" Беккі Чемберс

Цей роман Беккі Чемберс зустрівся мені у кількох списках нового та цікавого, тож я вирішила його прочитати — і не розчарувалася.

Книжка «Довга подорож до маленької, злої планети» (The Long Way to a Small, Angry Planet) розповідає про мандрівку корабля «Вейфарер» (з англ. — «Мандрівник») у віддалений регіон космосу, який щойно увійшов до Галактичної співдружності. «Вейфарер» займається створенням просторових тунелів, які пришвидшують міжзоряні подорожі, і вхід у такий тунель потрібно «просверлити» поряд з планетою нових союзників.

Ми пам’ятаємо тих, хто вирішував, як малювати карти. А от тих, хто будував дороги, не пам’ятає ніхто.

Але це історія не про корабель і не стільки про саму подорож, скільки про екіпаж «Вейфарера», серед членів якого є представники різних рас, життєвий уклад та біологічні особливості яких значно відрізняються від того, що люди звикли вважати «нормою». Так кухар і лікар Доктор Шеф належить до раси, представникам якої вдається за життя побувати як доньками, так і матерями й батьками. А до навігатора-сіоната слід звертатися не інакше як «вони» — бо ці істоти живуть не самі по собі, а в купі з вірусом, якому схоже й завдячують своїми надзвичайними здібностями, але який повільно їх вбиває.

Крім того, у кожного з членів екіпажу є якась своя маленька чи то особливість, чи то таємниця, які поступово розкриваються під час подорожі, і роблять їх усіх дуже живими. А знайомимося ми з екіпажем «Вейфарера» завдяки головній героїні Розмарі, яка вперше отримує роботу у космосі і теж має свої секрети.

Це так, трясця, по-людському. Розслабитися і дозволити галактиці робити що завгодно, бо ви почуваєтесь надто винними, що капітально загубили власну расу, і тому не в змозі вряди-годи взяти ініціативу у власні руки.

Окрім цього, в романі Беккі Чемберс мені сподобалося наступне:

  • Є багато персонажів, які викликають позитивні емоції: жвава й трохи божевільна технік Кіззі, товариська пілот Сассікс, мудра Пеппер, котрій вдалося втекти з планети, генетична програма якої прирікала її на роки важкої праці на фабриці.
  • Різні народи справді дуже різні й окрема увага приділяється мовам — потрібно не лише знати образливі / необразливі жести кожної культури, а й часом робити неймовірні вибрики зі своїми голосовими зв’язками. Тим паче, що автоматичні перекладачі виявляються такими ж недосконалими, як і відомі нам зараз.
  • Попри те, що генетичні зміни дозволяються, Галактична співдружність все ще встановлює обмеження на творення нового життя — штучний інтелект не має права на отримання фізичної оболонки, а неавторизоване клонування карається законом. І це справді цікава тема для дискусій.
  • У світі Галактичної співдружності існує щось на зразок спільноти Вікіпедії — ці люди називають себе архівістами і займаються тим, що перевіряють правдивість різноманітних фактів та підтримують публічно доступні файли про ті, чи інші явища і події в актуальному стані, зберігаючи при цьому об’єктивність.

Спершу мені здалося, що Розмарі — не дуже симпатичний мені персонаж, хоча б через те, що ось зараз вона збирається всіх обманювати, але згодом виявилося, що Розмарі доволі хороша людина. Інший можливий недолік — це кінцівка. Враховуючи те, як довго «Вейфарер» йшов до своєї мети, вона була трохи зім’ятою і начебто натякала на довжелезне продовження серії. Проте сиквел роману насправді присвячений «новим персонажам і новим куточкам галактики».

— Дев’яносто відсотків проблем від того, що люди поводяться, як паразити.
— А решта десять? — запитала Кіззі.
— Природні катаклізми.

Загалом, «Довга подорож» видається довгою скоріше з тієї точки зору, що мандрівка «Вейфарера» потроху міняє життя всіх персонажів, притому переважно у кращий бік. І за це авторці спасибі :)

Фон: Unsplash

Advertisements

2 thoughts on “Довга подорож до маленької, злої планети

  1. о, можна брати, це радує. дякую, що розказала про книжку, бо в потенційно цікавих новинках можна втопитися )

    Liked by 2 people

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s