Привиди та відьми — найкращі друзі

Книга кладовища КМ-Букс

Якщо вам припала до душі «Кораліна» Ніла Геймана, раджу зазирнути і до «Книги кладовища», яка зібрала чимало відзнак: Локус, Неб’юлу, Медаль Ньюберрі та Медаль Карнегі.

«Книга кладовища» — це містична історія про хлопчика, якого прихистили привиди. Сталося це ще коли він був малюком, а його родина загинула, тож виховують малого за всіма правилами кладовища: вчать зникати, відчиняти браму гулів, писати не як курка лапою, а каліграфічно чітко, чемно вітатися з будь-яким представником останніх дев’яти століть, а ще — кликати на допомогу французькою, азбукою Морзе та мовою нічних кощавців.

Книга кладовища обкладинка

Втім, є й одне «але»: покидати кладовище хлопцю можна лише у виняткових випадках — дуже погана людина, яка бажає йому зла, чекає будь-якої нагоди, аби поквитатися з хлопцем за те, що він посмів вижити. Окрім названих батьків-привидів у малого Ніха, як його тут назвали, є ще й опікун Сайлас — начебто людина, але начебто й ні — який теж має свої таємниці.

[Про самогубство]: Це той самий випадок, коли люди думають, що в іншому місці їм житиметься краще, а потім дізнаються, що насправді річ не в місці. Куди б ти не подався, ти забираєш з собою себе.

Роман складається з восьми розділів, кожен з яких оповідає про якийсь окремий випадок із життя Ніха на кладовищі, а у післямові автор розкриває таємницю: історію він починав писати вже кілька разів, а коли серйозно взявся за неї, то спершу написав четвертий розділ і решту книги, а тоді повернувся на початок.

Книга кладовища Ніла Геймана

Найбільше мені сподобалися оповідки про надгробок для відьми, шкільні дні Ніха та данс-макабр, у якій мертві танцюють разом із живими, і хлопець усвідомлює, що хай там як, а його зв’язок зі світом живих сильніший, ніж він думає.

Ти живий, Ніх. І це означає, що в тебе є необмежені можливості. Ти можеш робити що завгодно, творити що завгодно, мріяти про що завгодно. Якщо ти змінюватимеш світ, світ зміниться. Можливості. А коли ти помираєш, вони зникають. Безслідно. Вчинки здійснено, мрії вимріяно, все, що ти міг зробити визначного, — зробив.

У доволі незвичний сюжет вплетені важливі теми: намагання знайти себе у світі, дружба, цінність життя, материнство й батьківство, обережне ставлення до незнайомців, знущання у школі, вміння зрозуміти, що часом настає момент, коли потрібно йти далі і навіть якщо ти повернешся, минуле «вже не буде домом, а буде тільки місцем». А пригоди та небезпеки роблять книжку захопливою.

Автор українського перекладу — Світлана Філатова. Книга «звучить» так вигадливо як «Кораліна» у перекладі Олександра Мокровольського, але читається на одному подиху.

Отже, попри похмуру назву «Книга кладовища» — життєствердна історія пригод та дорослішання.

Advertisements

3 thoughts on “Привиди та відьми — найкращі друзі

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s