Топ-6 книжок 2017 року

Топ-6 книжок 2017 року

Топ я складаю цього року вперше, тому порівнювати його ні з чим, але ось кілька цікавих фактів:

  • увесь топ був виданий у 2011-2017 рр.
  • до нього потрапило 2 українських автора
  • ⅓ топу — нон-фікшин
  • лише 2 книжки були прочитані англійською, вони єдині з топу написані жінками
  • ⅔ топу я прочитала ще в першій половині 2017-го

Ну, що ж, почнемо:

1. Becky Chambers — The Long Way to a Small, Angry Planet (Wayfarers #1)

The Long Way to a Small, Angry PlanetЯ думала, що не люблю фантастику про довгі подорожі команди космічного корабля у далекі закапелки галактики, але виявилося, що таку — люблю. Таку це, де:

  • головна героїня трошки перекладач
  • команда займається не війною чи розвідкою, а бурить «кротовини» для системи міжгалактичного сполучення
  • інопланетні види настільки відрізняються, що вони справді інші

Детальніше розповідала ось тут: «Довга подорож до маленької, злої планети». Продовження, «A Closed and Common Orbit», розкрило подальші пригоди другорядних персонажів і було не таким потужним, як перша книжка, але по-своєму цікавим. Влітку чекаємо Wayfarers #3 — «Record of a Spaceborn Few».

2. Jo Walton — Among Others

Серед інших Джо ВолтонЗараз я перечитую «Disposessed» Урсули Ле Гуїн і розумію, що останнім часом кайфую від книжок, де ми настільки прив’язані до головного персонажа, що кут огляду максимально обмежений. На нас, читачів, не висипають гори фактів, а дуже гарно і чемно ведуть у напрямку розуміння того, що собою являє новий світ.

Але повернемось до «Among Others». У ній до всього оповідь ведеться від першої особи — валлійської дівчинки-підлітка, яка захоплюється читанням фантастики. А ще там є феї, але вони не такі, як ви очікуєте. Детальніше: «Серед інших»: у світі багато зла, але є хороші книжки.

3. Олівер Сакс — Стрімголов. Історія одного життя

СтрімголовЗ Саксом я познайомилася кілька років тому. «Чоловік, який сплутав дружину з капелюхом, та інші історії з лікарської практики» це той випадок, коли книжка стала бестселером New York Times не просто так. Тим цікавіше було дізнатися про життя її автора, його юність, переїзд до США, роботу і останні роки життя. Ця автобіографія написана настільки добре, що ти забуваєш, що читаєш не художку. А ще після прочитання впевнюєшся у думці, що будь-яке життя може бути цікавим — просто треба навести фокус на правильні події.

Відеоогляд «Стрімголов. Історія одного життя»:

4. Олександр Корешков — Серед овець #1

Комікс "Серед овець"Виходив «Максим Оса», виходив «Герой поневолі», виходила «Воля», а я все не могла знайти український комікс, який був би мені до смаку. Знайшла: антропоморфні тварини, антиутопія, зрозумілі відсилки — оце все є у коміксі «Серед овець» Олександра Корешкова.

Про перший та другий випуски розповідала на YouTube: Серед овець #1 та Серед овець #2. У 2018 чекаємо на #3 :)

5. Петро Яценко — Нечуй. Немов. Небач

Нечуй. Немов. НебачЯ — та людина, яку біографії письменників у підручнику української літератури змушували засинати від нудьги. Тим цікавіше було прочитати щось цікаве (нехай і вигадане) про одного із класиків. «Нечуй. Немов. Небач» — це переосмислена біографія Івана Нечуя-Левицького у стімпанковому сеттінгу. Тут є вигадані персонажі, але є й ті, хто існував насправді.

Формат написання — кінороман, тому ми не дуже багато знаємо про думки персонажів, але бачимо доволі цікаві епізоди з їхнього життя, кожен із яких є максимально цілісним — як сцена із фільму. Хоча загалом у романі відчувалась деяка незавершеність — мабуть тому, що основна лінія проступає не надто чітко. Втім, тішить гумор:

— Панно, Агнєшко! Щось та горілка каламутна і пахне молоком!..
— То не молоком, прошу пана, — крикнула Агнєшка здалеку, — а сметаною! Кіт лизькав, а тоді в горівку язика запхав! Не тіко вам від тої хитавки зле!

6. Юваль Ноа Харари — Sapiens: Краткая история человечества

Той факт, що цю книжку видали українською, якось пройшов повз мене:

Людина розумна. Наш формат

Тому закінчую слухати у російському перекладі. Книжка цікава тим, що автор вміє дивитися на те, на що дивляться усі, і бачити щось зовсім інше. Чого тільки вартий розділ, у якому він пропонує розглянути появу сільського господарства з точки зору пшениці! І, як вже багато-хто згадував, ця книжка спростовує деякі міфи, які засіли в наших головах ще з часів читання дитячих енциклопедій та не завжди точних шкільних підручників історії. Наприклад, про те, що шлях до Homo sapiens був лінійним: H. ergaster -> H. erectus -> H. neanderthalensis -> H. sapiens.

Насправді, там все складніше, і паралельно на Землі існувало не менше 6 різних видів людей. А неандертальців древні сапієнси взагалі, найбільш вірогідно, підкорили і знищили. Також я вперше почула про найдавнішу відому на даний момент мегалітичну споруду — Гебеклі-Тепе віком щонайменше 12 тис. років Для порівняння: Стоунхенджу близько 5 тис. років.

А ще у автора є книжка про майбутнє — «Homo Deus: A Brief History of Tomorrow». Можливо, і до неї колись доберусь.

Гарного вам читання у 2018-му!

Advertisements

2 thoughts on “Топ-6 книжок 2017 року

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.